win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το μέλος spapako δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    103
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    36
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Σχετικά με αυτό το ζήτημα παραθέτω γνώμη συναδέλφου την οποία και προσυπογράφω, στην οποία αναφέρει επιγραμματικά τα νομικά προβλήματα που υπάρχουν για εκπόνηση νέας μελέτης κατανομής δαπανών θέρμανσης σύμφωνα με ΦΕΚ Δ631/1985.

    "Σε μια πολυκατοικία ας πούμε που δεν έχει σωστή αντιμετώπιση του καταμερισμού θέρμανσης ένας μηχανολόγος όταν θα πάει να κάνει τη δουλειά του θα βρει άπειρα αδιέξοδα. Και να σου περιγράψω μερικά:
    · Για να γίνει σωστή μελέτη κατανομής δαπανών χρειάζονται τα εμβαδά των επιφανειών καθώς και των παράπλευρων επιφανειών. Σίγουρα θα υπάρχουν αυθαιρεσίες , κάποιοι Η/Υ θα έχουν κλείσει. Δε σου λέει κανένας αν μπορείς να τους λάβεις υπόψη αλλά ούτε και το αντίθετο, άρα είσαι εκτεθειμένος.
    · Άλλο παράδειγμα , αλλαγή της ισχύος των θερμαντικών σωμάτων. Ο νόμος λέει ότι για κάθε τροποποίηση των θερμαντικών σωμάτων ή της αρχιτεκτονικής των χώρων (προηγούμενο πρόβλημα) ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να πληρώσει για να γίνει καινούρια μελέτη κατανομή δαπανών. Ναι αλλά πως να γίνει νέα μελέτη αφού η ισχύ των σωμάτων δεν μπαίνει στον υπολογισμό. Άρα θα βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα. Στον υπολογισμό μπαίνουν οι απώλειες του χώρου όπου βάση αυτών τοποθετούμε τα αντίστοιχα σώματα.
    · Μιλάει για υποχρεωτική θερμιδομέτρηση, αλλά πόσοι ακόμα χρησιμοποιούν ωρομετρητές; Καταλαβαίνεις πόσα προβλήματα δημιουργούνται.

    Υπάρχει τεχνική οδηγία πάνω από 5 χρόνια (πρόταση Νόμου) που τα διορθώνει αυτά αλλά ακόμα δεν έχει εγκριθεί. Εγώ δυσκολεύομαι να βάλω την υπογραφή μου σε ένα τόσο θολό τοπίο όσο και να θέλω να ασχοληθώ, και για να πω την αμαρτία μου 2 -3 περιπτώσεις δε τις υπέγραψα.
    Μετά είναι και οικονομικό το θέμα. Εγώ να κάτσω να βγάλω όλες τις απώλειες, να μετρήσω τις επιφάνειες που κλείστηκαν (αν υπάρχουν σχέδια) ακόμα να μετρήσω κ όλες τις επιφάνειες ακόμα και αν δεν υπάρχουν σχέδια και να φτιάξω μια σωστή κατανομή δαπανών. Να έχω όλη τη καλή διάθεση να κάνω τρομερή έκπτωση γιατί είναι για υπάρχον κτίριο και να σταματήσουν τη γκρίνια οι ένοικοι, πόσο είναι διατεθιμένος να σου δώσει ο άλλος για ένα ''πινακάκι'' όπως θα σου πει στο τέλος;"

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Πίνακας Αναλογισμού - Κατανομής Χιλιοστών
    Από το μέλος NIKOS_M στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.04.2023, 11:08
  2. Πίνακας κατανομής χιλιοστών σε πολυκατοικίες
    Από το μέλος rene στη θεματική κατηγορία Άλλες εργασίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.06.2016, 14:13
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.05.2016, 10:06
  4. ebook: Πίνακας Κατανομής Ποσοστών Οριζοντίου Ιδιοκτησίας
    Από το μέλος advice4u στη θεματική κατηγορία Άλλες εργασίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.01.2015, 13:41
  5. Πίνακας κατανομής ποσοστών
    Από το μέλος spiderman στη θεματική κατηγορία Διάφορα (ειδικά)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.03.2013, 19:06

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •